Advanced Custom Fields Pro v5.2.9 - en to uk translation catalogue (376 entries)

en: 'How to' guides
uk: Інструкції «як зробити»

en: (no title)
uk: (без заголовку)

en: + Add Field
uk: + Додати поле

en: <b>Connection Error</b>. Sorry, please try again
uk: <b>Помилка з’єднання</b>. Спробуйте знову

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
uk: <b>Помилка</b>. Неможливо під’єднатися до сервера оновлення

en: Actions
uk: Дії

en: Activate License
uk: Активувати ліцензію

en: Active
uk: Активно

en: Add 'other' choice to allow for custom values
uk: Додати вибір 'Інше', для користувацьких значень

en: Add / Edit
uk: Додати / Редагувати

en: Add File
uk: Додати файл

en: Add Image
uk: Додати зображення

en: Add Image to Gallery
uk: Додати зображення до галереї

en: Add New
uk: Додати нову

en: Add New Field
uk: Додати нове поле

en: Add New Field Group
uk: Додати нову групу полів

en: Add New Layout
uk: Додати новий шаблон

en: Add Row
uk: Додати рядок

en: Add layout
uk: Додати шаблон

en: Add row
uk: Додати рядок

en: Add rule group
uk: Додати групу умов

en: Add to gallery
uk: Додати до галереї

en: Add-ons
uk: Доповнення

en: Advanced Custom Fields
uk: Додаткові поля Pro

en: Advanced Custom Fields PRO
uk: Додаткові поля Pro

en: All
uk: Все

en: All post types
uk: Всі типи матеріалів

en: All user roles
uk: Всі ролі користувачів

en: Allow Null?
uk: Дозволити порожнє значення?

en: Appears after the input
uk: Розміщується в кінці поля

en: Appears before the input
uk: Розміщується на початку поля

en: Appears when creating a new post
uk: З'являється при створенні нового матеріалу

en: Appears within the input
uk: Показується, якщо поле порожнє

en: Append
uk: Після поля

en: Archives
uk: Архіви

en: Attachment
uk: Вкладення

en: Author
uk: Автор

en: Automatically add &lt;br&gt;
uk: Автоматичне перенесення рядків (додається теґ &lt;br&gt;)

en: Automatically add paragraphs
uk: Автоматично додавати абзаци

en: Basic
uk: Загальне

en: Below fields
uk: Під полями

en: Below labels
uk: Під ярликами

en: Better Options Pages
uk: Краща сторінка опцій

en: Better Validation
uk: Поліпшена перевірка

en: Block
uk: Блок

en: Bulk actions
uk: Масові дії

en: Button Label
uk: Текст для кнопки

en: Categories
uk: Категорії

en: Center
uk: Центрування

en: Center the initial map
uk: Початкове розміщення карти

en: Changelog
uk: Список змін

en: Character Limit
uk: Ліміт символів

en: Child Page (has parent)
uk: Дочірня сторінка (має батьківську)

en: Choice
uk: Вибір

en: Choices
uk: Варіанти вибору

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear location
uk: Очистити розміщення

en: Close
uk: Закрити

en: Close Field
uk: Закрити поле

en: Close Window
uk: Закрити вікно

en: Collapse Details
uk: Сховати деталі

en: Color Picker
uk: Вибір кольору

en: Comment
uk: Коментар

en: Comments
uk: Коментарі

en: Conditional Logic
uk: Умовна логіка

en: Content
uk: Вміст

en: Content Editor
uk: Редактор матеріалу

en: Controls how new lines are rendered
uk: Вкажіть спосіб обробки нових рядків

en: Create a Custom Field Group
uk: Створити групу додаткових полів

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
uk: Створіть набір умов, щоб визначити де використовувати  ці додаткові поля

en: Created by
uk: Плаґін створив

en: Current Version
uk: Поточна версія

en: Custom Fields
uk: Додаткові поля

en: Customise the map height
uk: Налаштуйте висоту карти

en: Database Upgrade Required
uk: Необхідно оновити базу даних

en: Date Picker
uk: Вибір дати

en: Deactivate License
uk: Деактивувати ліцензію

en: Default
uk: Значення за замовчуванням

en: Default Template
uk: Стандартний шаблон

en: Default Value
uk: Значення за замовчуванням

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete Layout
uk: Видалити шаблон

en: Delete field
uk: Видалити поле

en: Description
uk: Опис

en: Discussion
uk: Дискусія

en: Display
uk: Таблиця

en: Display format
uk: Формат показу

en: Done
uk: Готово

en: Download & Install
uk: Завантажити і встановити

en: Download export file
uk: Завантажити файл експорту

en: Drag and drop to reorder
uk: Поля можна перетягувати

en: Drag to reorder
uk: Перетягніть, щоб змінити порядок

en: Duplicate
uk: Дублювати

en: Duplicate Layout
uk: Дублювати шаблон

en: Duplicate field
uk: Дублювати поле

en: Duplicate this item
uk: Дублювати цей елемент

en: Easy Upgrading
uk: Легке оновлення

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit Field
uk: Редагувати поле

en: Edit Field Group
uk: Редагувати групу полів

en: Edit File
uk: Редагувати файл

en: Edit Image
uk: Редагувати зображення

en: Edit field
uk: Редагувати поле

en: Elements
uk: Елементи

en: Embed Size
uk: Розмір вставки

en: Enter URL
uk: Введіть URL

en: Enter each choice on a new line.
uk: У кожному рядку по варіанту

en: Enter each default value on a new line
uk: Введіть значення. Одне значення в одному рядку

en: Error
uk: Помилка

en: Error uploading file. Please try again
uk: Помилка завантаження файлу. Спробуйте знову

en: Excerpt
uk: Витяг

en: Expand Details
uk: Показати деталі

en: Export Field Groups
uk: Експортувати групи полів

en: Export Field Groups to PHP
uk: Експортувати групи полів в код PHP

en: Featured Image
uk: Головне зображення

en: Field
uk: Поле

en: Field Group
uk: Група полів

en: Field Label
uk: Назва поля

en: Field Name
uk: Ярлик

en: Field Type
uk: Тип поля

en: Field Types
uk: Типи полів

en: Field group deleted.
uk: Групу полів видалено.

en: Field group draft updated.
uk: Чернетку групи полів оновлено.

en: Field group published.
uk: Групу полів опубліковано.

en: Field group saved.
uk: Групу полів збережено.

en: Field group submitted.
uk: Групу полів надіслано.

en: Field group title is required
uk: Заголовок обов’язковий

en: Field group updated.
uk: Групу полів оновлено.

en: Field type does not exist
uk: Тип поля не існує

en: Fields
uk: Поля

en: File
uk: Файл

en: File Array
uk: Масив файлу

en: File ID
uk: ID файлу

en: File Name
uk: Назва файлу

en: File Size
uk: Розмір файлу

en: File URL
uk: URL файлу

en: Filter by Post Type
uk: Фільтр за типом матеріалу

en: Filter by Taxonomy
uk: Фільтр за типом таксономією

en: Filter by role
uk: Фільтр за ролями

en: Filters
uk: Фільтри

en: Flexible Content
uk: Гнучкий вміст

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
uk: Для більшого контролю, Ви можете вказати маркувати значення:

en: Form validation is now done via PHP + AJAX in favour of only JS
uk: Перевірка форми відбувається на PHP + AJAX

en: Format
uk: Формат

en: Forms
uk: Форми

en: Front Page
uk: Головна сторінка

en: Full Size
uk: Повний розмір

en: Functions
uk: Функції

en: Gallery
uk: Галерея

en: Generate export code
uk: Створити код експорту

en: Getting Started
uk: Початок роботи

en: Goodbye Add-ons. Hello PRO
uk: До побачення доповнення. Привіт PRO

en: Google Map
uk: Google карта

en: Height
uk: Висота

en: Hide on screen
uk: Ховати на екрані

en: High (after title)
uk: Вгорі (під заголовком)

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Image
uk: Зображення

en: Image Array
uk: Масив зображення

en: Image ID
uk: ID зображення

en: Image URL
uk: URL зображення

en: Import
uk: Імпорт

en: Import Field Groups
uk: Імпортувати групи полів

en: Import file empty
uk: Файл імпорту порожній

en: Incorrect file type
uk: Невірний тип файлу

en: Info
uk: Інформація

en: Installed
uk: Встановлено

en: Instruction placement
uk: Розміщення інструкцій

en: Instructions
uk: Інструкція

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
uk: Напишіть короткий опис для поля

en: Label
uk: Ярлик

en: Label placement
uk: Розміщення ярликів

en: Large
uk: Великий

en: Latest Version
uk: Остання версія

en: Layout
uk: Шаблон структури

en: Leave blank for no limit
uk: Щоб зняти обмеження — нічого не вказуйте тут

en: Left Aligned
uk: Зліва

en: Library
uk: Бібліотека

en: License
uk: Ліцензія

en: License Key
uk: Код ліцензії

en: Loading
uk: Завантаження

en: Local JSON
uk: Локальний JSON

en: Locating
uk: Розміщення

en: Location
uk: Розміщення

en: Max
uk: Макс.

en: Maximum Layouts
uk: Максимум шаблонів

en: Maximum Rows
uk: Максимум рядків

en: Maximum Selection
uk: Максимальна вибірка

en: Maximum Value
uk: Максимальне значення

en: Maximum posts
uk: Максимум матеріалів

en: Medium
uk: Середній

en: Message
uk: Повідомлення

en: Min
uk: Мін.

en: Minimum Layouts
uk: Мінімум шаблонів

en: Minimum Rows
uk: Мінімум рядків

en: Minimum Selection
uk: Мінімальна вибірка

en: Minimum Value
uk: Мінімальне значення

en: More AJAX
uk: Більше AJAX

en: Move
uk: Перемістити

en: Move Complete.
uk: Переміщення завершене.

en: Move Custom Field
uk: Перемістити поле

en: Move Field
uk: Перемістити поле

en: Move field to another group
uk: Перемістити поле до іншої групи

en: Move to trash. Are you sure?
uk: Перемістити в кошик. Ви впевнені?

en: Moving Fields
uk: Переміщення полів

en: Multi Select
uk: Множинний вибір

en: Name
uk: Назва

en: New Field
uk: Нове поле

en: New Field Group
uk: Нова група полів

en: New Forms
uk: Нові форми

en: New Gallery
uk: Нова галерея

en: New Lines
uk: Перенесення рядків

en: New Settings
uk: Нові налаштування

en: No
uk: Ні

en: No Custom Field Groups found for this options page
uk: Немає полів для цієї сторінки опцій

en: No Field Groups found
uk: Не знайдено груп полів

en: No Field Groups found in Trash
uk: У кошику немає груп полів

en: No Fields found
uk: Не знайдено полів

en: No Fields found in Trash
uk: Не знайдено полів у кошику

en: No File selected
uk: Файл не обрано

en: No Formatting
uk: Без форматування

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
uk: Ще немає полів. Для створення полів натисніть <strong>+ Додати поле</strong>.

en: No file selected
uk: Файл не обрано

en: No image selected
uk: Зображення не обрано

en: None
uk: Нічого

en: Normal (after content)
uk: Стандартно (після тектового редактора)

en: Number
uk: Число

en: Options
uk: Опції

en: Options Page
uk: Сторінка опцій

en: Options Updated
uk: Опції оновлено

en: Order
uk: Порядок

en: Order No.
uk: Порядок розташування

en: Other
uk: Інше

en: Page
uk: Сторінка

en: Page Attributes
uk: Атрибути сторінки

en: Page Parent
uk: Батьківська сторінка

en: Page Template
uk: Шаблон сторінки

en: Page Type
uk: Тип сторінки

en: Parent Page (has children)
uk: Батьківська сторінка (має дочірні)

en: Parent fields
uk: Батьківські поля

en: Password
uk: Пароль

en: Permalink
uk: Посилання

en: Please enter your license key above to unlock updates
uk: Будь ласка, введіть код ліцензії, щоб розблокувати оновлення

en: Please select the destination for this field
uk: Будь ласка, оберіть групу, в яку перемістити

en: Position
uk: Розташування

en: Post
uk: Публікація

en: Post Category
uk: Категорія

en: Post Format
uk: Формат

en: Post ID
uk: ID публікації

en: Post Status
uk: Статус матеріалу

en: Post Taxonomy
uk: Таксономія

en: Post Type
uk: Тип матеріалу

en: Post updated
uk: Матеріал оновлено

en: Posts Page
uk: Сторінка з публікаціями

en: Powerful Features
uk: Потужні можливості

en: Prepend
uk: Перед полем

en: Preview Size
uk: Розмір мініатюр

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Read more about <a href="%s">ACF PRO features</a>.
uk: Прочитайте більше про <a href="%s">можливості ACF PRO</a>.

en: Register
uk: Реєстрація

en: Remove layout
uk: Видалити шаблон

en: Remove row
uk: Видалити рядок

en: Required?
uk: Обов’язкове?

en: Resources
uk: Документація

en: Return Format
uk: Формат повернення

en: Return Value
uk: Повернення значення

en: Return format
uk: Формат повернення

en: Reverse current order
uk: Зворотній поточний порядок

en: Revisions
uk: Ревізії

en: Row
uk: Рядок

en: Rows
uk: Рядки

en: Rules
uk: Умови

en: Save Options
uk: Зберегти опції

en: Seamless (no metabox)
uk: Спрощений (без метабоксу)

en: Search
uk: Пошук

en: Search Field Groups
uk: Шукати групи полів

en: Search Fields
uk: Шукати поля

en: Search for address...
uk: Шукати адресу...

en: Search...
uk: Шукати...

en: See what's new
uk: Перегляньте, що нового

en: See what's new in
uk: Перегляньте, що нового у

en: Select Color
uk: Обрати колір

en: Select Field Groups
uk: Оберіть групи полів

en: Select File
uk: Оберіть файл

en: Select Image
uk: Обрати зображення

en: Select multiple values?
uk: Дозволити множинний вибір?

en: Select post type
uk: Вибір типу матеріалу

en: Select taxonomy
uk: Вибір таксономії

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the field groups.
uk: Виберіть JSON файл, який Ви хотіли б імпортувати. При натисканні кнопки імпорту, нижче, ACF буде імпортовано групи полів.

en: Send Trackbacks
uk: Надіслати трекбеки

en: Set the initial zoom level
uk: Вкажіть початковий масштаб

en: Sets the textarea height
uk: Вкажіть висоту текстового блоку

en: Show Media Upload Buttons?
uk: Показувати кнопки завантаження файлів?

en: Show a different month
uk: Показати інший місяць

en: Show this field group if
uk: Показувати групу полів, якщо

en: Show this field if
uk: Показувати поле, якщо

en: Side
uk: Збоку

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
uk: Одне слово, без пробілів. Можете використовувати нижнє підкреслення.

en: Slug
uk: Ярлик URL

en: Sorry, this browser does not support geolocation
uk: Вибачте, цей браузер не підтримує автоматичне визначення локації

en: Sort by date modified
uk: Сортувати за датою зміни

en: Sort by date uploaded
uk: Сортувати за датою завантаження

en: Sort by title
uk: Сортувати за назвою

en: Standard (WP metabox)
uk: Стандартний (WP метабокс)

en: Step Size
uk: Розмір кроку

en: Style
uk: Стиль

en: Stylised UI
uk: Покращений стиль

en: Sub Fields
uk: Дочірні поля

en: Super Admin
uk: Головний адмін

en: Tab
uk: Вкладка

en: Table
uk: Таблиця

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Tags
uk: Теґи

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Taxonomy Term
uk: Термін таксономії

en: Term ID
uk: ID терміну

en: Text
uk: Текст

en: Text Area
uk: Область тексту

en: Text Only
uk: Лише текст

en: Thank you for updating! ACF %s is bigger and better than ever before. We hope you like it.
uk: Дякуємо за оновлення! ACF %s став ще кращим!

en: The %s field can now be found in the %s field group
uk: Поле «%s» можете знайти у групі «%s»

en: This is the name which will appear on the EDIT page
uk: Ця назва відображується на сторінці редагування

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Title
uk: Заголовок

en: To unlock updates, please enter your license key below. If you don't have a licence key, please see
uk: Щоб розблокувати оновлення, будь ласка, введіть код ліцензії. Якщо не маєте ліцензії, перегляньте

en: Today
uk: Сьогодні

en: Top aligned
uk: Зверху

en: True / False
uk: Так / Ні

en: Tutorials
uk: Документація

en: Type
uk: Тип

en: Under the Hood
uk: Під капотом

en: Update
uk: Оновити

en: Update Available
uk: Доступні оновлення

en: Update File
uk: Оновити файл

en: Update Image
uk: Оновити зображення

en: Update Information
uk: Інформація про оновлення

en: Update Plugin
uk: Оновити плаґін

en: Updates
uk: Оновлення

en: Upgrade
uk: Оновити

en: Upgrading data to version %s
uk: Оновлення даних до версії %s

en: Uploaded to post
uk: Завантажено до матеріалу

en: Use AJAX to lazy load choices?
uk: Використати AJAX для завантаження значень?

en: User
uk: Користувач

en: User Form
uk: Форма користувача

en: User Role
uk: Роль користувача

en: Value must be a number
uk: Значення має бути числом

en: Value must be a valid URL
uk: Значення має бути адресою URl

en: Vertical
uk: Вертикально

en: View Field
uk: Переглянути	 поле

en: View Field Group
uk: Переглянути групу полів

en: Visual
uk: Візуальний

en: Visual & Text
uk: Візуальний і Текстовий

en: Visual Only
uk: Візуальний лише

en: Warning
uk: Застереження

en: We think you'll love the changes in %s.
uk: Думаємо, Вам сподобаються зміни у %s.

en: Week Starts On
uk: Тиждень починається з

en: Welcome to Advanced Custom Fields
uk: Вітаємо у Advanced Custom Fields

en: What's New
uk: Що нового

en: Widget
uk: Віджет

en: Wrapper Attributes
uk: Атрибути обгортки

en: Wysiwyg Editor
uk: Візуальний редактор

en: Yes
uk: Так

en: Zoom
uk: Збільшення

en: and
uk: та

en: class
uk: CSS-клас

en: details & pricing
uk: деталі і ціни

en: eg. Show extra content
uk: напр., Показати додаткові поля

en: id
uk: ID

en: is equal to
uk: дорівнює

en: is not equal to
uk: не дорівнює

en: or
uk: або

en: red : Red
uk: red : Червоний

en: remove {layout}?
uk: видалити {layout}?

en: uploaded to this post
uk: завантажено до цього матеріалу

en: version
uk: версії

en: width
uk: ширина
